VILKAVIŠKIO AUTOBUSŲ STOTIS

Pastatyta Vilkaviškyje, nedideliame Lietuvos provincijos  miestelyje, autobusų stotis vykdo ne tik susisiekimo infrastruktūros funkciją, bet ir sprendžia tam tikrą socialinę užduotį. 

Nepakankama paslaugų ir gerbūvio pasiūla Lietuvos mažuose miesteliuose lemia tai, kad vis daugiau žmonių išvyksta gyventi į didesnius miestus ar užsienį.  Netikėtos architektūrinės išraiškos pastatas ir investuotojo sumanyta schema, kad autobusų stoties funkciją čia papildo prekybos, smulkiojo bei aptarnavimo verslo įstaigos  padėjo savivaldybei sukurti naujas darbo vietas regione. Apsuptas žalumos ir demonstruojantis draugiškumą aplinkai, savo filosofija būdamas artimas rekreacinės paskirties pastatams, autobusų stoties projektas brėžia naują kryptį tranporto infrastruktūros statinių projektavimui.

Sudėtinga urbanistinė situacija ir sklype augantys medžiai paskatino sukurti pastato ir aplinkos funkcinį scenarijų, kuriame medžiai taptų neatsiejama pastato erdvės dalimi. Beveik 4000 m2 užstatymo ploto pastato santykis su aplinka yra labai glaudus, o sąlytis su gamta – išskirtinis. Sugalvota ir įgyvendinta praeinamo pastato funkcinė idėja situacijos trūkumus pavertė projekto išskirtinumu – trikampio formos sklypo erdvė „sugėrė“ pastatą, o pastatas susiliejo su sklype esančia gamta sukurdamas parką ir miestelio viešąją erdvę pastato viduje. 

Išskirtinės architektūros pastatas, kuriame architekto sumanymu sklype augantys seni medžiai yra integruoti į pastato struktūrą, pasiūlė miesteliui naują viešąją erdvę po stogu, kuri  ne tik panaikina ribą tarp pastato vidaus ir jo išorės, bet ir suteikia šiai vietai daugiau funkcinių galimybių – erdvėje gali vykti koncertai, vaidinimai, vietinių ūkininkų maisto degustacijos, veikti lauko kavinės. 

Balta spalva statiniui suteikia lengvumo jausmą, subtilus šviesos ir šešėlių žaismas pastato architektūroje vaidina ypatingą vaidmenį ir kuria parkams būdingos architektūros statinio įvaizdį, dideli  stiklo fasaduose leidžia pajusti gamtos įtaką būnant pastato viduje , sukuria susiliejančių vidaus ir išorės ervių pojūtį,  todėl nemažas pastatas puikiai įsikomponuoja į gana ankštą sklypą užtikrindamas aukštą urbanistinę ir architektūrinę vietos kokybę. Pastato idėją ir architektūrinį sprendimą paryškina pasirinktos paprastos ir ilgaamžės natūralios statybinės ir apdailos medžiagos – betonas, stiklas, dažytas aliuminijus.

Pastatas keičia visuomenės supratimą apie šiuolaikinės architektūros galimybes iš esmės. Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse tokių projektų, kur medžių grupės išsaugomos ir tampa architektūros dalimi, galima rasti labai retai. Tai ne tik pastatas – tai kryptis, rodanti, kad provincijos miesteliai, dėka kokybiškos architektūros, turi šansą atgimti.

photo Norbert Tukaj

VILKAVIŠKIO AUTOBUSŲ STOTIS, Vytauto g. 103, Vilkaviškis 70118, Lietuva

  • Architectūros studija Balčyčio studija
  • Projekto architektas Gintaras Balčytis
  • PV, Inžinerinis projektavimas Ž.Radvilavičiaus projektavimo biuras
  • Konstruktorius UAB „Ekointera“
  • Užsakovas UAB „KAUTRA“, Vilkaviškis City Municality
  • Rangovas UAB „Vilkasta“
  • Fotografijos Norbert Tukaj
  • Sklypo plotas 11 297 m2
  • Pastato plotas 2 146 m2
  • Projektavimas ir statyba 2016-2020

APDOVANOJIMAI

  • Kauno architektūros parodos “Architektūra: Kaunas 2020” DOPLOMAS „Geriausias 2020 m. visuomeninis pastatas“.
  • Lietuvos šiuolaikinės architektūros apdovanojimai “Žvilgsnis į save 2019-2020” – pagrindinis apdovanojimas METRAS 1/5.
  • Projektas nominuotas Mies van der Rohe 2022 prizui gauti.  

.

MEDIA

.