BILBAO BIZKAIA DESIGN WEEK 2021. OPENING CONFERENCE, GUGGENHEIM MUSEUM BILBAO.

Intersections and Transitions

Inspiration day, an intersection of different disciplines, fields and lines of work from inspiring, leading speakers with different visions of the present and the future. This will be the kick-off event for BBDW to establish the perspective and context of this year’s theme: Intersections and Transitions.

AMBER CASE: Designing Calm Technology

FRANCESCA PERONA: Material-led Design

MARIANA SALGADO: Fluency and permeability.

GINTARAS BALČYTIS: Architecture and context. Genius Loci – a creative approach to architectural design.

The speakers will discuss the theme of BBDW21 based on their own experience, how it intervenes in their daily lives, how they work to achieve new ways of living, doing and being – which are more sustainable, inclusive and creative – and imagine and advance towards friendly, shared and safe futures for all living beings.

This event is provided in collaboration with the TopARTE programme of the Guggenheim Museum Bilbao.

Gintaras Balčytis: Genius Loci, or three forms of “transit” from space to place.

Su architektūra ir dizainu susitinkame kiekviename žingsnyje. Mieste, namuose, darbe. Netgi tada, kai miegame, architektūra atlieka svarbų vaidmenį. Forma ir turiniu architektūra bei dizainas mums padeda susikurti patogesnią kasdienybę. Savo darbais ir mąstymu architektai ir dizaineriai programuoja mūsų ateitį ir gyvenimo būdą. Kasdieniame gyvenime mes susiduriame su daugybe iššūkių ir neapibrėžtumų, tokių kaip skaitmenizacija, informacijos gausa ir gyveniemo spartėjimas, taip pat ir su tokiomis pasauliniu mastu akivaizdžiomis grėsmėmis kaip visuotinis atšilimas, gyventojų senėjimas ir didėjanti nelygybė. Ateitis nebeįsivaizduojama be ekologinio mąstymo ir aplinkos apsaugos, humanistinių ir tvaraus gyvenimo sprendimų. Akivaizdu, kad visų kūrybinių profesijų atstovų laukia didžiulis iššūkis.

Architektūra ir dizainas – labai artimos profesijos. Jų esmė atsiskleidžia funkcijoje ir formoje. Tačiau architektūra, sakyčiau, yra „sunkiasvoris menas“ – labai sunku , o gal ir neįmanoma , čia tikėtis greitų pokyčių, įveikti „žiedinės ekonomikos“ iššūkius architektūroje taip pat nėra paprasta. Dizainas yra labiau prisitaikanti ir galinti greičiau keistis sritis. Ypatingą įtaką jam turi techninė pažanga ir žiedinės ekonomikos sprendimai. Dizainas orientuotas į „vartotojas – produktas“ sąveiką, o architektūra reikalauja papildomo veiksnio – būsimo pastato vietos. Architektūra neatsiejama nuo vietos, jos istorinės, socialinės ir kultūrinės aplinkos. Vietos dvasia, t.y. Genius Loci, yra pagrindinis architektūrinio mąstymo veiksnys. Manau, kad konceptualus „tranzitas“ gali būti apibudinamas kaip profesionalus architekto kūrybos ritualas, besiremiantis giliais vietos, architektūros ir žmonių tarpusavio ryšiais.

Suprasti vietovės Genius Loci ir ją naudoti kaip pasirinktą projektavimo strategiją yra ypač svarbus faktorits tiek architektams tiek ir visuomenei, nes architektūra ne tik stipriai veikia aplinką, bet ir turi didžiulį poveikį socialiniams santykiams. Architektūra turėtų padėti mums save gyvenimo būdą kreipti humanistinėnių vertybių link.

Pristatyme aptariami trys skirtingi architektūriniai projektai, įkūnijantys „tranzito“ idėją. Pirmasis pavyzdys parodo gamtos ir kuriamos erdvės sąveiką, jų tarpusavio ryšius; antrajame analizuojama architektūrinė koncepcija , kuri tęsia esamą miesto pasakojimą; trečiasis pavyzdys naujai interpretuoja esamą aplinką , kai naudojant originalų architektūrinį sprendimą, esama erdvė tampa nauju bendruomeninio gyvenimo ženklu.

Guggenheim Museum Bilbao, 2021 spalio 18d.